Lato nad wybrzeżem Costa Blanca to pora przede wszystkim dla miłośników opalania się, szukania ochłody  w Morzu Śródziemnym, czy kuszących błękitem basenach oraz zażywania późnowieczornych rozrywek. Warto jednak w ramach aktywności i urozmaicenia poznać czy samo miasto, czy też okolicę, bo jest tu co oglądać, i gdzie pojechać.
    Okres zimowy natomiast to doskonały czas na urlop zwłaszcza dla tych, którzy nie są ulubieńcami skwarnych upałów i raczej preferują słoneczną pogodę  w umiarkowanych temperaturach. To także doskonały okres na zwiedzanie regionu, pobliskich miejscowości, wyciszenie się itp. Byliśmy tam w okolicach stycznia, lutego i marca. Ten okres można śmiało przyrównać pod względem temperatur do naszej polskiej wiosny, na przełomie kwietnia / maja, a więc temperatur w okolicach od 160C do 220C. Wieczory są jednak chłodne i notują dość gwałtowny spadek temperatury  nawet do około 30 C.

Alicante

  To popularne miasto turystyczne w hiszpańskim regionie Costa Blanca. Położone u stóp skalistej góry, w najpiękniejszej części hiszpańskiego wybrzeża, zachwyca przyrodą, widokami, ogromem atrakcji, przyjaznością i tym niezastąpionym śródziemnomorskim klimatem, absolutnie nie do podrobienia. Ale przede wszystkim jest tu słońce, zawsze mnóstwo słońca! Alicante po arabsku oznacza „źródło światła”, a średnia roczna temperatura to tutaj około 20 °C. Alicante można odwiedzać przez cały rok, a najlepiej oczywiście poza sezonem. Wtedy i temperatury, i ceny niższe, i mniej turystów.

  • Explanada de Espania

  Pierwsze kroki w Alicante zazwyczaj kieruje się na Explanada de España to wizytówka miasta, falujący deptak, elegancka aleja biegnąca równolegle do wybrzeża. Zachwyca bujną roślinnością, zlokalizowanymi przy niej imponującymi kamienicami ale przede wszystkim nietypową kostką, ułożoną w trzykolorowe fale. Podobno do jej budowy użyto ponad 6 milionów elementów! Jest tu fontanna, są ławeczki i krzesełka do siedzenia, wzdłuż ciągną się liczne kawiarnie, lodziarnie, pizzerie, a także ekskluzywne restauracje. Na końcu aleji znajduje się jeden z najbardziej efektownych parków w Alicante,  Parque de Canalejas. Swoją popularność i urodę zawdzięcza przede wszystkim ogromnym, ponad stuletnim fikusom, które wyglądają niczym monumentalne rzeźby i dają przyjemny cień w upalne dni.

  • Ulica grzybów

  Tak naprawdę ulica San Francisco.  To niewielki deptak w centrum Alicante pełen ogromnych muchomorów ze ślimakami i mrówkami na kapeluszach, pełna grzybowych domków i uroczych zjeżdżalni w kształcie owadów. Grzyby wyglądają trochę jak postacie z komiksów, a trochę jak bohaterowie „Alicji z Krainy Czarów”. W domkach można się chować, a na kolorowym chodniku grać w klasy. Bajkowy wygląd ulicy to inicjatywa władz Alicante, które postanowiły ocieplić wizerunek tego miejsca. Podobno wcześniej cieszyło się ono złą sławą.

GALERIA ULICA GRZYBÓW, EXPLANADA DE ESPANIA (styczeń / luty 2020)

  • El Palmeral

  Dla chwili spokoju, wyciszenia warto w Alicante wybrać się do „ El Palmeral ”. To park pełen różnych palm. Wprawdzie nie jest największym Palmeralem w Hiszpanii, gdyż ten tytuł raczej  należy do parku w  Elche . Mimo to warto go odwiedzić. Składa się z kilku poziomów, ponieważ  zbudowany jest na wzgórzu. Wodospad zapewnia orzeźwienie i nadaje parku dodatkowy wymiar. To Oaza spokoju w zasięgu słuchu morza. Oczywiście nie chodzi tylko o palmy. W parku znajduje się szeroki wybór roślin, kaktusów i kwiatów. Spaceruje się po dobrze utrzymanych żwirowych ścieżkach, przez mosty, podziwiając wokoło pnące piękne kwietniki i rzadkie palmy.

GALERIA EL PALMERAL (styczeń / luty 2020)

  • Castillo de Santa Barbara

  To najbardziej rozpoznawalny symbol Alicante i jego swoista wizytówka. Usytuowany na wysokiej skale zamek to doskonałe miejsce na krótką lekcję historii miasta. Jest to także doskonały punkt widokowy na cała zatokę, stare miasto. Zamek znajduje się na wysokości 166 m n.p.m., na nagiej, jasnej skale.Przypuszcza się, że został on wybudowany pod koniec IX wieku, tj. w czasach, gdy obszar ten znajdował się pod panowaniem muzułmanów. W 1248 r. wojska kastylijskie odbiły go jednak z rąk Maurów. Miało to miejsce dokładnie 4 grudnia, czyli w dniu św. Barbary. Stąd nazwa zamku. Na przełomie kolejnych wieków Castillo de Santa Bárbara poddawany był częstym renowacjom. Aż do XVIII wieku były one nastawione przede wszystkim na funkcję militarną. W 1873 Został dotkliwe zbombardowany. Przez kolejnych 90 lat od tego wydarzenia zamek pozostawał porzucony i popadał w ruinę. W 1963 r. postanowiono udostępnić go zwiedzającym. Wtedy też zaczęto odrestaurowywać jego części i przywracać mu dawną świetność. Zamek można podzielić na strefy pierwsza która pełniła niegdyś funkcje militarną, i pozostałe dwie części które wyraźnie  odchodzą od tej funkcji. Dużo większy nacisk postawiono na funkcję mieszkalną – więcej komnat i miejsc przeznaczonych do wypoczynku. W zamkowych murach mieści się też muzeum miejskie Alicante. A w nim wiele eksponatów i wykopalisk archeologicznych zarówno z czasów prehistorycznych, jak i tych bardziej współczesnych.

GALERIA CASTILLO DE SANTA BARBARA (styczeń / luty 2020)

Cartagena

  To wiekowe miasto portowe, położone w regionie Murcji, w południowo – wschodniej Hiszpanii, nad samym Morzem Śródziemnym. Do XIVI wieku dzieje tego istotnego dla historii Hiszpanii miasta były bardzo burzliwe – Cartagena bywała podbijana wpierw przez Rzym, później przez Cesarstwo Bizantyjskie, Wizygotów i Arabów, by w końcu stać się główną bazą hiszpańskiej floty wojennej. Jednak mimo najazdów i potyczek, jakie miały tu miejsce, najstarsze zabytki Kartageny uchowały się do dzisiaj. W mieście można odnaleźć ślady zarówno po jego rzymskiej, jak i bizantyjskiej części historii. Ruiny teatru Augusteum znajdują się niedaleko tego, co pozostało po słynnym bizantyjskim murze, który kiedyś stanowił granicę między Cartageną a innymi prowincjami. Cartagena to miasto liczące ponad ćwierć miliona mieszkańców Przez praktycznie cały rok pełne jest życia, między innymi dzięki studentom, studiującym na tutejszym uniwersytecie, ale także dzięki turystom. Morze, którym kiedyś przede wszystkim nadpływały do miasta wojenne okręty, dziś ułatwia handel zagraniczny i służy jako kąpielisko oraz największa atrakcja Cartageny. To nad nim postawiono stocznię, rafinerię ropy naftowej i port.

  • El Zulo

  Kierując się w stronę morza możemy napotkać na rzeźbę mężczyzny ze schowaną między kolanami głową. To pomnik ku czci ofiar terroryzmu upamiętniający ofiary zamachów przeprowadzonych w Madrycie w 2004 roku.

  • Rzymski teatr

  Największe stanowisko archeologiczne Kartageny stanowi rzymski teatr pochodzący prawdopodobnie z I w. n.e. Roztacza się stamtąd piękny widok na pozostałości ław, sceny oraz miasto. Nad rzymskim teatrem górują pozostałości gotyckiej katedry wzniesionej w XIII w. Legenda głosi, że pierwszy kościół w tym miejscu założony został mniej więcej w połowie I w. n.e. przez apostoła Jakuba. Katedra była wielokrotnie przebudowywana, ale do dzisiaj ostały się  jej mury i zachowane w krypcie rzymskie mozaiki.

GALERIA CARTAGENA (styczeń / luty 2020)

Fuentes de Algar – Wodospady górskie na Costa Blanca

    Fuentes de Algar położone są 15 km od Benidorm i 3 km od miasteczka Callosa d’en Sarrià. To miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych. Na długości około 1,5 km możemy podziwiać piękne krajobrazy rozciągające się wzdłuż koryta rzeki Algar. Podziwianie to jednak jedna z atrakcji bowiem, można też tu zażywać kąpieli w turkusowych lagunach lub pod wieloma znajdującymi się tutaj wodospadami. Nurt rzeki jest w tych miejscach spokojny, a woda bardzo orzeźwiająca. Najlepszy czas na odwiedzenie Fuentes de Algar to okres od maja do października. Jeśli chce się uniknąć tłumu turystów, nie rezygnując jednocześnie z dobrej pogody, idealny będzie wrzesień. Oprócz możliwości kąpieli w bajecznych okolicznościach przyrody, jest tu kilka wyznaczonych miejsc gdzie można rozłożyć koc i zorganizować rodzinny piknik. Ułatwieniem jest tutejsza strefa gastronomiczna, gdzie można kupić napoje i przekąski. 
    Miłośnicy górskich wycieczek mogą prezejść szlakiem wędrownym od Wodospadów Algar do zabytkowego fortu z 1562 r Bèrnia, który pełnił role militarną. Do czasów dzisiejszych zachowały się niektóre elementy architektoniczne fortecy takie jak: mury obronne, fosa, bastion czy łuki. W pobliżu wodospadów położony jest też ogród botaniczny Cactus d´Algar, a w nim – park tematyczny Dino Park Algar! Na 6 ha powierzchni zobaczyć tutaj można  ruchome i statyczne modele dinozaurów, które potrafią zrobić wrażenie na odwiedzających w każdym wieku.

GALERIA FUENTES DE ALGAR (styczeń 2022)

La Caldera del Gigante

    Trasa „La Caldera del Gigante” o długości około 17 kilometrów przecina kilka gmin łącząc różne naturalne obszary Vega Baja i enklawy w pobliżu gajów nad rzeką Segura. Trasa rozpoczyna się w pięknym lesie sosnowym Aleppo ze śródziemnomorską roślinnością, położonym na terenie urbanizacji Montemar de Algorfa, skąd wjeżdżamy na Obszar Chroniony Hoyo Serrano. Jest to przestrzeń o wysokich walorach ekologicznych, w której wyróżnia się obecność pojedynczych formacji leśnych i śródziemnomorskich, a jej walory geomorfologiczne, geologiczne i krajobrazowe są niezwykłe.
    Pierwszym interesującym punktem jest Barranco de Calderón, który rozciąga się na długości 3270 metrów. Idziemy 800 metrów, aby kontemplować różne baseny, które woda wykopała w skalnym dnie, wśród których wyróżnia się ciekawa formacja erozyjna pochodzenia rzecznego zwana „La Caldera del Gigante”, jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów trasy. Wznawiamy marsz wzdłuż 1100 metrów, aż dotrzemy do ścieżki równoległej do autostrady i do rzeki Segura. Posuwamy się wzdłuż jej prawego brzegu, gdzie znajdujemy obszary ekspansji do wypoczynku i czasu wolnego, a także rozległe pola uprawne owoców i warzyw.

GALERIA LA CALDERA DEL GIGANTE (styczeń 2022)

Santa Pola

  Santa Pola to miasto, którego rozwój od zawsze związany był z morzem. To właśnie tutaj w IV w. p.n.e. Iberowie rozpoczęli handel z Grekami. W czasach panowania Rzymian port został powiększony, co pozwoliło jeszcze bardziej rozwinąć handel morski. XVI wiek zdominowały z kolei najazdy piratów, którzy ze znajdującej się nieopodal wyspy Tabarca uczynili swoją kryjówkę (polecamy wycieczkę w to miejsce jednym z promów odpływających z Santa Pola). Dopiero wybudowanie zamku obronnego i wież strażniczych pozwoliło ostatecznie uporać się z morskimi najeźdźcami.

GALERIA SANTA POLA (styczeń / luty 2020)

  • Park przyrody Salinas de Santa Pola

  Ma powierzchnię 2470 hektarów, położony w strefie przybrzeżnej Zatoki Santa Pola. Oprócz tego, że obszar ten stanowią słone jeziora, jest to także miejsce ustawowo chronione jako park przyrodniczy i zadeklarowane w europejskiej dyrektywie jako obszar o szczególnym znaczeniu dla życia i rozwoju ptaków. Te które najbardziej przykuwają tutaj uwagę to flamingi. Można tutaj także ujrzeć duże białe góry zebranej soli. Sól wydobywana jest tutaj w wyniku parowania, polega na krążeniu wody morskiej przez obwód tratw w celu uzyskania odpowiedniego jej stężenia. Park zobaczymy jadąc z Lotniska w Alicante w kierunku Torrevieja. Podejście do Santa Pola to Salinas znajduje się po obu stronach drogi. Są tu miejsca do zjechania z drogi, jedno z nich znajduje się w pobliżu odnowionej białej kwadratowej wieży Tamarit Watch Tower. Warto dodać, że w parku istnieje kilka szlaków, którymi można się wybrać, by podziwiać piękno przyrody lub udać się na bezkrawawe łowy z aparatem w dłoni.

GALERIA SALINAS DE SANTA POLA (styczeń / luty 2020)

  • Wieża Tamarit Watch

  Została zbudowana w 1552 r. jako system przybrzeżnych strażnic wprowadzonych przez Filipa II w celu obrony wschodniego wybrzeża. W tym przypadku byłaby to obrona Elche, zajmująca środek ziemi między zamkiem Santa Pola i wieżą obronną Pinet. Jego zadaniem było ustanowienie dobrej komunikacji między nimi w przypadku ataku Turków lub Berberów.

GALERIA SALINAS DE SANTA POLA / WIEŻA TAMARIT WATCH (styczeń / marzec 2019)

Tabaraca

  Tabaraca – jest to jedna z najmniejszych, hiszpańskich wysp. Na Tabarace czas zatrzymał się w XVIII wieku, na stałe mieszka tam zaledwie około 70 osób, nie ma samochodów, dzięki czemu miasteczko w dalszym ciągu nie zatraciło swojego niepowtarzalnego uroku i typowo hiszpańskiego klimatu. Administracyjnie wyspa należy do miasta Alicante. Jej maksymalna długość to 1800 m, a szerokość – 380 m. Najwyższy punkt ma 15 m n.p.m. Wyspa dzieli się na dwie zasadnicze części połączone wąskim przesmykiem, w którym ulokowano port:

– wschodnią – niezamieszkaną, porośniętą roślinnością wydmową i opuncjami – znajdują się tutaj ruiny fortu, cmentarz i latarnia morska Isla de Tabarca, a także lęgowiska
   ptaków,
–  zachodnią – zajętą przez osadę Isla Plana o Nueva Tabarca, zabudowaną starą architekturą rybacką z kościołem i rynkiem.

  Wyspa znana była Grekom (Planesia) i Rzymianom (Planaria). Około 1700 zwano ją Wyspą św. Pawła (Illa de Sant Pau). Obecna nazwa pochodzi od liguryjskich osadników z tunezyjskiej wyspy Tabarki z XVIII wieku. Przez krótki czas wyspa wykorzystywana była jako więzienie. Gospodarka wyspy nastawiona jest na obsługę ruchu turystycznego. Funkcjonują tu liczne restauracje serwujące dania rybne i paellę, a także sklepy z pamiątkami. Do portu zawijają regularnie katamarany i statki turystyczne z Alicante (godzina rejsu)  z Santa Pola (kilkadziesiąt minut) a także z Torrevieja.

GALERIA TABARACA (styczeń / luty 2020)

La Marina

La Marina to mała miejscowość wypoczynkowa położona na Costa Blanca, na południe od Santa Pola i Alicante, oraz na północ od miast Guardamar i Torrevieja.

GALERIA LA MARINA (styczeń / marzec 2019)

Guardamar del Segura

     Miasto we wspólnocie Walencja na południowo-wschodnim wybrzeżu 30 km od Alicante. Ma tu ujście rzeka Segura do Morza Śródziemnego. Głównym impulsem do rozwoju miasta jest turystyka, przemysł, rolnictwo i budownictwo. Patronką miasta jest Matka Boża Różańcowa.  Guardamar posiada 12km naturalnego wybrzeża z pięknymi, piaszczystymi plażami, wydmami i lasami sosnowymi.

GALERIA GUARDAMAR DEL SEGURA (styczeń / marzec 2019)

  • Castillo de Guardamar

  Ważne miejsce ze względów historycznych, ciekawe dojście wąskimi uliczkami. Dobrze odwiedzić na początku pobytu aby zorientować się w terenie. Castillo de Guardamar to zamek a w zasadzie ruiny zamku. Położony jest na skalistym wzgórzu obok miasta, z którego rozprzestrzeniają się Piękne widoki na całą okolicę. Jest Arabskiego pochodzenia obudowa podzielona jest na dwie części. Górna część stanowi sam zamek, o planie wielokąta, datowany na pierwszą połowę XII wieku, z którego pozostało niewiele, ponieważ został zniszczony, podobnie jak zamek Orihuela , podczas silnego trzęsienia ziemi w marcu 1829 roku. Dolna część jest większa i jest otoczona gotyckim murem, który przeszedł ważne modyfikacje w XVI wieku . Najważniejszymi elementami są niektóre sekcje jego solidnych ścian, a także podstawy niektórych wież i budynków pomocniczych. Obszar o największej wartości archeologicznej. Miasto pozostało w obrębie tych murów aż do trzęsienia ziemi w 1829 r., kiedy zostało przeniesione. Obecnie znajduje się w stanie skonsolidowanej ruiny, i został częściowo zrehabilitowany.

GALERIA CASTILLO DE GUARDAMAR (styczeń / luty 2020)

Murcja

  • Real Casino de Murcia

  Zabytkowe Kasyno w Murcji to wielostylowy budynek z połowy XIX wieku dawnego klubu dla elit miejskich w Murcji. Zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta, przy Calle Trapería 18 (niedaleko zabytkowej katedry). Budynek oddano do użytku 11 czerwca 1847, a w 1902 nadano mu obecny, pełen przepychu kształt. Łączy w sobie różne tendencje architektoniczne, W jego eklektycznym stylu widać elementy baroku, klasycyzmu i mudejar. Uwagę zwraca długi, przeszklony hol, neobarokowy salon taneczny, pokój herbaciany oraz biblioteka. Całość Kasyna została wyremontowana w latach 2006-2009 i udostępniona turystom. Wstęp jest płatny.

GALERIA TORREVIEJA / Real Casino de Murcia (listopad 2021)

  • Catedral de Murcia

  Kościół katedralny Najświętszej Marii (Iglesia Catedral de Santa María), powszechnie znany jako Katedra w Murcji (Catedral de Murcia), jest najważniejszym budynkiem sakralnym w mieście i siedzibą diecezji Kartageny. Znajduje się w samym sercu historycznego centrum Murcji. Świątynia została konsekrowana w 1465 roku. W kolejnych wiekach, szczególnie w wieku XVI i XVIII, miały miejsce liczne przebudowy świątyni. Dobudowano dzwonnicę, a także dodano nowe kaplice i fasady. W rezultacie katedra reprezentuje mieszankę stylów architektonicznych: gotyku, renesansu, baroku i neoklasycyzmu.
  Wśród jej elementów wyróżniają się mierząca prawie 100 metrów wieża kościelna, fasada główna uznawana za arcydzieło hiszpańskiego baroku, kaplice Capilla de los Vélez, Capilla de Junterones i Capilla del Trascoro.

GALERIA MURCJA - Catedral de Murcia (listopad 2021)

  • Castillo de Monteagudo

  To stary andaluzyjski zamek, kompleks pałacowy, który znajduje się około 5 kilometrów na północny wschód od miasta Murcji w dystrykcie Monteagudo. Ruiny tego ufortyfikowanego pałacu są pozostałością po rezydencji, którą król Taifa z Murcji, Ibn Mardanis nakazał zbudować na obrzeżach Murcji w XII wieku. W okolicy wybudował baseny do nawadniania, które są najważniejszymi resztkami archeologicznymi średniowiecznego islamu w Murcji. Po podboju chrześcijańskim zamek przeszedł pod kontrolę monarchii kastylijskiej i stał się rezydencją Alfonso X .

  • Jesus de Monteagudo

  Chrystus Monteagudo to kolosalna statua Jezusa na górze zamku Monteagudo . Jest umieszczony w imponującej skalistej górze, która wzrasta 149 m npm,. Na szczycie wzgórza był już kiedyś taki posąg, wyrzeźbiony przez Anastasio Martínez Hernández  w 1926 r. Został jednak zburzony na wniosek Rady Miejskiej w listopadzie 1936 r. podczas hiszpańskiej wojny domowej. Obecna rzeźba to praca Nicolása Martíneza Ramóna, syna Anastasio Martíneza Hernándeza. Ma 14 metrów wysokości i umieszczona jest  na 20 metrowej skale. Pomnik został odsłonięty w 1951 r. W 2010 r. miał ponownie zostać usunięty gdyż uznano to miejsce za przestrzeń publiczną twierdząc, że Chrystus jest intruzem i próbą sprzeciwu wobec wolności religijnej co prowokuje społeczność reprezentującą splendor islamskiego okresu Murcji. Ostatecznie jednak Trybunał Sprawiedliwości Madrytu w 2015 r. odrzucił wniosek o likwidację pomnika argumentując że  jest on częścią kulturową tradycji Murcji. Obiekt aktualnie niszczeje zaczął się rozsypywać. Od 2018 r Dostęp do pomnika i zamku nie jest dozwolony ale z połowy wzgórza można podziwiać wspaniałe widoki na Murcję i okolicę.

GALERIA MURCJA - Castillo de Monteagudo / Jesus de Monteagudo (listopad 2021)

Orihuela

  Miasto Orihuela leży 50km na południowy zachód od Alicante i tylko 25km od Torrevieja na Costa Blanca. Orihuela to stolica okręgu Vega Baja. Odwiedzając to miasto doświadczymy zaściankowej, pełnej spokoju i uroku, Hiszpanii. Tej bez turystów i hałaśliwych plażowiczów.
  Co roku w ostatni weekend stycznia Orihuela organizuje festiwal, Miasto wówczas zamienia się w średniowieczny gród a to dzięki m/innymi bazarom które zajmują powierzchnie o rozciągłości około 5 km starego miasta. Bazar tworzy więcej niż 400 stoisk z wyrobami odpowiadającymi epoce. Ulicami przechodzą defilady i procesje. Odbywa się wówczas wiele koncertów, konkursów, pokazów fajerwerków, degustacji win oraz regionalnej gastronomii. W różnych częściach miasta rozstawiane są świetlne konstrukcje o nazwie „gaiata”, które co roku rywalizują ze sobą o miano najpiękniejszych.

GALERIA ORIHUELA - Festyn średniowieczny (styczeń / luty 2020)

Torrevieja

   Miasto położone na słonecznym wybrzeżu Costa Blanca w południowo-wschodniej Hiszpanii. Nazwa miejscowości w języku polskim brzmi “Stara Wieża” i pochodzi od wieży strażniczej Torre del Moro, która przetrwała trzęsienie ziemi w XIX wieku. Torrevieja oferuje wiele różnych rodzajów rozrywki – od parków wodnych i piaszczystych plaż aż po kościoły i muzea. Na tle innych hiszpańskich miast wyróżnia się też całkowicie unikatowa cecha tamtejszego krajobrazu – słone jeziora, w których woda ma kolor różowy.

  • Cala Cornuda

    Zatoka Cornuda znajduje się w pobliżu alei Alfredo Nobla w Torrevieja. W szczególności między Playa de los Locos i Cala de los Trabajos, tuż przy Punta del Salaret. Kąpiel nie jest tam możliwa, a i dostęp drogą morską nie jest wskazany ale widoki na spacery i kontemplację krajobrazów są imponujące.

GALERIA TORREVIEJA / Cala Cornuda (listopad 2021)

  • Las columnas de Torrevieja

   Kolumny Torrevieja są symbolem kultury śródziemnomorskiej, jest to jedyny pomnik, który przetrwał gwałtowne trzęsienie ziemi z 1829 roku. Trzęsienie ziemi w Torrevieja było gwałtownym ruchem sejsmicznym, który miał miejsce w różnych miejscach w prowincji Alicante w Hiszpanii i chociaż najbardziej dotkniętym miastem było Almoradí, to jest ono znane jako trzęsienie ziemi w Torrevieja, ponieważ było największym miastem z tych, które ucierpiały w jego wyniku.

  • Plaża Del Cura

   To najpopularniejsza plaża w Torrevieja. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pełnych gwaru ulic i wysokich budynków, ale jednocześnie pozwala od nich odpocząć dzięki pięknym widokom – palmom, błękitnej wodzie Morza Śródziemnego i jasnemu piaskowi. W dzień stanowi ona idealne miejsce do opalania się i kąpieli, a wieczorem zachęca do długich spacerów w blasku zachodzącego słońca. W jej otoczeniu też, znajduje się mnóstwo restauracji, które serwują specjały kuchni hiszpańskiej i międzynarodowej. Do pobliskiego portu wpływają luksusowe jachty, a wzdłuż wybrzeża ciągnie się malownicza promenada. Można tam też spotkać ulicznych artystów oraz twórców imponujących rzeźb z piasku, którzy sprawiają, że okolica staje się jeszcze piękniejsza. Latem warto wybrać się na imprezę muzyczną La Noche de Habaneras, która odbywa się właśnie na plaży El Cura i każdego roku przyciąga tysiące osób.

GALERIA TORREVIEJA / Playa del Cura (lipiec 2021)

GALERIA TORREVIEJA / Playa del Cura (lipiec 2019)

  • Plaża Los Locos

    (Playa de Los Locos) jest jedną z centralnych plaż miejskich Torrevieja. Znajduje się we wschodniej części wybrzeża Torrevieja (na północ od centrum nieco dalej od historycznego centrum miasta, w odległości około półtora kilometra. Niemniej jednak plaża Lokos jest bardzo odwiedzana i jest jednym z ulubionych miejsc na wakacje na plaży wśród turystów.
Od naszego apartamentu to w linii prostej najbliższa plaża, znajdująca się w odległości  około 300 m.  Z centrum miasta można dostać się na plażę z Torrevieja, można iść pieszo drogą około 20 minut lub autobusem publicznym. Za plażą autobus jedzie do / z La Mata. Przystanek znajduje się bezpośrednio na plaży.
Playa de Los Locos ma wydłużony kształt półkola. Długość plaży wynosi 760 metrów, a szerokość 27 metrów. We wschodniej  części plaża jest zaokrąglona w formie małej zatoki i graniczy ze skalistym wybrzeżem Przylądka Punta del Salaret. Od strony zachodniej plaża graniczy z zatoką Cala del Palare wizualnie wtapiając się w piaszczystą plażę. W tym miejscu zejście do morza nie jest zbyt wygodne, na dnie znajdują się urwiste skały. Na piaszczystej części plaży znajduje się cała niezbędna infrastruktura: wieże ratownicze, zaplecze medyczne, przebieralnie i toalety, śmietniki, prysznice na nogi, podłogi drewniane, dla osób niepełnosprawnych. Jest kilka małych placów zabaw i boisk sportowych. Nad plażą natomiast znajduje się chodnik, który służy jako promenada. Wzdłuż nabrzeża – drogi, a po przeciwnej stronie wznoszą się budynki mieszkalne, w pobliżu których znajdują się kawiarnie i restauracje.

  • Plaża de los Naufragos

    (Playa de los Naufragos), Ta plaża jest uważana przez niektórych za jedną z najlepszych w Torrevieja. Znajduje się w południowej części wybrzeża Torrevieja, niedaleko Salt Lake – Lagoons of Salada de Torrevieja (Rezerwat przyrody Las Salinas). Długość plaży wynosi 325 metrów i jest to najbardziej przestronna część ma szerokość 77 metrów. Na plaży jest czysty, miły w dotyku piasek w kolorach od jasnożółtego i szarego, do prawie białego, w zależności od kąta, w którym pada uderzenia światła słonecznego. Wejście do morza jest głównie piaszczyste, ale są też skaliste skały.
Plaża de los Naufragos jest jednym z ulubionych miejsc wśród turystów z Barcelony i bardzo popularna wśród rodzin z małymi dziećmi. Po zachodniej stronie Playa de Los Naufragos pochodzi z skalistej linii brzegowej, i nie nadaje się do pływania. Po wschodniej zaś stronie, plaża graniczy z portem znajdującego się na plaży Acequión. Wzdłuż plaży prowadzi mały nasyp, który służy jako miejsce do spacerów i relaksowania.

GALERIA TORREVIEJA / Okolice plaży de los Naufragos (listopad 2021)

  • Parque de las Naciones

  Park Narodów to dobre miejsce do wypoczynku dla okolicznych mieszkańców, można tutaj pobiegać, pospacerować, przyjść na lody. Na terenie parku jest kiosk z napojami, słodyczami i z lodami. Jest także plac zabaw dla dzieci. Na środku parku znajduje się duże sztuczne  jeziorko z  umieszczonym na nim kontynentem europejskim z flagami wszystkich państw Unii Europejskiej, stąd nazwa Park Narodów Europejskich. Latem na jeziorku można wypożyczyć sprzęt pływający, a po parku jeździ ciuchcia z wagonikami – frajda dla dzieci. Na wodzie można także wypożyczyć pływające łabędzie – rowery wodne. W górnej części parku znajduje się boisko do gry w kule, często zajęte przez mieszkających w pobliżu hiszpańskich emerytów, a poniżej znajduje się hala wystawowa, gdzie od czasu do czasu organizowane są różnego rodzaju wystawy związane z wydarzeniami kulturalnymi w Torrevieja. W parku znajduje się także kapliczka fundatora parku, który po swojej śmierci właśnie miastu Torrevieja zapisał tę połać ziemi, gdzie później Urząd Miasta Torrevieja stworzył park dla mieszkańców.

GALERIA TORREVIEJA / Parque de las Naciones (listopad 2021)

  • Villa Salada 

    To zarazem restauracja i ośrodek jeździecki znajdująca się na obrzeżach miasta nad brzegiem słonych jezior Laguna w Torrevieja. To raj dla miłośników koni i spokoju na łonie natury. Tutaj można zjeść obiad, kolację z hiszpańskim show (pokazem hiszpańskiego tańca flamenco) a także z udziałem hiszpańskich koni. Można wykupić opcję kolacji z pokazem lub wejście tylko na sam pokaz. Rezerwacji należy dokonać poprzez stronę internetową.
    Ośrodek jeździecki Villa Salada, oferuje jazdę konną po słonych jeziorach Torrevieja, na przejażdżkę po niesamowitej lagunie, która zmienia kolor w zależności od pory roku. Ośrodek oferuje także jazdę konną przez 1 godzinę w grupach, gdzie doświadczenie nie jest konieczne. Dla najmłodszych przygotowano 3 kucyki.

GALERIA TORREVIEJA / Villa Salada (listopad 2021)

  • Dique de Levante

   Widowiskowe molo, którego długość wynosi ponad 1300 metrów. Jest jednym z ulubionych miejsc turystów odwiedzających Torrevieja oraz mieszkańców tego miasta. Spokojna wieczorna przechadzka jest relaksującym zakończeniem dnia po długim zwiedzaniu. Umożliwiają to przede wszystkim latarnie rozmieszczone wzdłuż molo, które oświetlają trasę i tworzą niezapomnianą atmosferę. Nieśpieszny spacer umila także nadmorska bryza. Molo sprawia, że bardzo łatwo jest aktywnie spędzać czas w Torrevieja, co jest nie tylko zdrowe, ale także przyjemne. Okolica zachęca do chodzenia, biegania i jazdy na rowerze. Na całej jego długości umieszczone są siedzenia, a w połowie drogi stoi bardzo ciekawa rzeźba przedstawiająca kobietę. Podczas spaceru można obserwować morze i wybrzeże, falochrony, jachty, a także… koty, które upodobały sobie to miejsce.

GALERIA TORREVIEJA (lipiec 2019)

GALERIA TORREVIEJA (styczeń / luty 2020)

GALERIA TORREVIEJA (listopad 2021)

GALERIA TORREVIEJA (styczeń 2022)

  • Pink Lake Torrevieja

  Torrevieja to  miejscowość  słynąca również  z różowego jeziora. Różowe jezioro jest częścią parku natury de Las Lagunas de La Mata, gdzie oprócz jego niezwykłego koloru, chronione są występujące tam flamingi. Swój kolor zawdzięcza żyjącym w nim mikroalgom  Dunadiella salina, halobakteriom oraz skorupiakom – Artemia salina, które są pożywieniem flamingów. Skorupiaki te posiadają wysoką pigmentację, odpowiadają za różowy kolor jeziora oraz flamingów (te naturalnie są białe, a ich kolor zależy od diety).
  Jezioro najbardziej intensywny kolor ma w godzinach popołudniowych tak więc najlepiej udać się tam tuż przed zachodem słońca.Rezerwat w większości otoczony jest siatką i mimo kilku kilometrów linii brzegowej, ciężko znaleźć miejsce pozwalające na łatwe dojście do niego. Jezioro wykorzystywane jest też w przemyśle – do pozyskiwania soli. Sól z tego regionu Hiszpanii uchodzi za jedną z najlepszych w Europie. Podczas odwiedzin jeziora, na brzegu zobaczymy dużą jej ilość. Po drugiej stronie brzegu, rzucają się w oczy ogromne, białe hałdy o wysokości kilkunastu metrów – to właśnie pozyskana z jeziora sól.

GALERIA PINK LAKE TORREVIEJA (styczeń / luty 2020)

  • Torre del Morro

  To Mauretańska wieża, przybrzeżna strażnica zbudowana na wzgórzu nad Cape Cervera w Torrevieja. Znajduje się około pięciu kilometrów od centrum Torrevieja, przy nadmorskiej drodze w kierunku La Mata i około stu metrów od wybrzeża. Torre del Morro zbudowano prawdopodobnie na starych szczątkach starej wieży w XVI wieku , Pełniła rolę strażnicy łączącej Torre-Vieja z Torre de La Mata w ramach sieci wież utworzonych w celu zapobiegania atakom piratów berberyjskich. Wokół wieży znajduje się piękny park z którego możemy podziwiać widoki na morze.

GALERIA TORRE DEL MORRO (styczeń / luty 2020)

  • Mercadillo de Torrevieja

  Będąc w Torrevieja koniecznie trzeba odwiedzić cotygodniowy targ.  Mercado semanal Jest ogromny jeden z największych w Hiszpanii, na którym można praktycznie kupić wszystko tj. wszelką odzież, torby, buty, pamiątki, wina a przede wszystkim wędliny, ryby, owoce, warzywa i wiele innych. Targ może przypominać i nasze polskie targowiska ale jak w każdym Państwie ma on swoją odrębną specyfikę, bo to właśnie tutaj można zakupić przede wszystkim regionalne produkty i to w przystępnych cenach. Warto zwrócić uwagę aby kupować nie od handlarzy a od rolników. Poza dostępnością tak wielu rzeczy to także miejsce do pogadania z ludźmi i poznania ich zwyczajów. Dla relaksu i osłodzenia sobie chwili warto skorzystać ze świeżo upieczonych churrosów hiszpańskich, odpowiedników jakby pączków zrobionych z parzonego ciasta wypiekanego na głębokim gorącym oleju.  Najczęściej podawane są na śniadanie, w towarzystwie gęstej, gorącej czekolady lub sosu czekoladowego. Ciasto jest bardzo chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Churros najsmaczniejsze są świeże, zaraz po usmażeniu. Posypuje się je cukrem pudrem, lub cukrem z cynamonem.

GALERIA MERCADILLO DE TORREVIEJA (styczeń / luty 2020)

Elche

   Trzecie co do wielkości miasto we Wspólnocie Walenckiej, położone 20 km od Alicante. Pamięta ono czasy Iberów, Fenicjan, Rzymów i Maurów, czego dowodem są liczne eksponaty, jakie odnajdziemy w tutejszym muzeum archeologicznym. Elche  może nie jest miastem na dłuższy wypoczynek ale to doskonałe miejsce na krótki wypad. Największą jednak uwagę przykuwają palmy. Tutaj znajduje się najwięcej drzew palmowych w Europie. Te najpiękniejsze uprawia się w ogrodzie Huerto del Cura, a najbardziej rozpoznawalna jest ogromnej wielkości Palma Cesarska. Choć pierwsze palmy w Elche sadzili już Fenicjanie i Rzymianie, to do ich największego rozpowszechnienia przyczynili się Maurowie. To oni założyli ogromną ilość palmowych gajów i oni też stworzyli system nawadniający, który do dziś jest z powodzeniem wykorzystywany w mieście.
Oprócz wspaniałej i malowniczej wędrówki wśród palm, można skosztować tu wspaniałej regionalnej kuchni.

  • Gaj Palmowy w Elche

   Palmeral de Elche jest to największe skupisko palm w Europie. To ciekawe miejsce zostało na tyle docenione, że w 2000r. zapisało się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Rośnie tu około pół miliona palm a najstarsze okazy tych drzew liczą nawet około 300 lat. Najwięcej możemy zaobserwować tzw. Palm Daktylowych z czerwonymi owocami, które owocują w grudniu. Dodatkowo znajdziemy tu drzewa pomarańczowe, cytrynowe, hibiskusy, oliwki, kwitnące olendry czy drzewa granatu. Warto wspomnieć również o słynnym okazie Palmy Cesarskiej, nazwanej w 1894r., na cześć księżniczki Bawarii, Elżbiety Bawarskiej. Palmeral de Elche zmaga się również z problemami związanymi z powodu dużego namnożenia się gatunku chrząszczy, których larwy żywią się wnętrzem palmy.

GALERIA GAJ PALMOWY W ELCHE (lipiec 2019)

  • El Cau de Elche

    El Cau de Elche  to wyjątkowa przestrzeń artystyczna w górach. Znajduje się o około 15 minut jazdy samochodem od Elche. To wielki mały projekt artystyczny Mariano Ros-y emerytowanego szewca i miłośnika gór, który przez lata poświęcił się budowaniu i rzeźbieniu w kamieniu wielu reprezentacyjnych postaci z życia mieszkańców Elche. Przez osiem lat, od 2000 do 2008 roku poświęcił się tworzeniu tego symbolicznego miejsca z pomocą swoich przyjaciół. Wspólnie stworzyli te liczne figury, wśród których wyróżniają się przedstawienia najbardziej emblematycznych pomników i ikon Elche. To wyjątkowe i cudowne miejsce na świeżym powietrzu w górach El Tabaià. Ten skansen wyrzeźbiony został na ścianach starego kamieniołomu w Ferriol, jednej z dzielnic Elche. Zabrano stąd kamień użyty do odbudowy kościoła Santa María.
Wśród rzeźb znajdziemy prace, którymi chciał oddać hołd swojej rodzinie, kobietom, postaciom kochanym przez sąsiadów… Trochę rzeźbionych zwierząt, a także kilka ciekawych konstrukcji, jak np. Piramida, Wieża Ros czy Cau (małe pomieszczenie wykute w kamieniu. Stąd jego nazwa. Cau oznacza norę). Obok dużego kamiennego stołu znajdujemy schronienie, kolejne pomieszczenie wykute w skale, w którym znajduje się stół, kilka krzeseł, Na stole leży zeszyt, aby odwiedzający mogli zostawić swoje opinie. Bez wątpienia jest to jedno z tych pięknych miejsc do robienia zdjęć w Elche, które powinniśmy odwiedzić.
Oprócz rzeźb, w El Cau posadzono różne gatunki drzew, krzewów i roślin aromatycznych. Wszystkie rodzime i typowe dla tego suchego terenu i klimatu śródziemnomorskiego.

GALERIA EL CAU DE ELCHE (styczeń 2022)

Lo Pagan

    Miejscowość Lo Pagan, nad Morzem Mniejszym (Mar Menor) znajduje się w odległości około 15 km od Torrevieja i 65 km od Alicante na południe w kierunku Cartagena. Leży na granicy dwóch hiszpańskich „województw”: Comunidad Valenciana (Wspólnota Walencjańska) i Region Murcia (region Murcja). Znajdują się tutaj terapeutyczne błota, znane od antycznych czasów z właściwości leczniczych. W związku z wielogodzinnym operowaniem słońca oraz bardzo wysokim zasoleniem wody morskiej tworzy się unikalne błoto w zatoce, znane jako La Puntica. Błoto zawiera wysoki poziom potasu, wapnia, magnezu i siarki. Poleca się je na choroby skóry, ma stymulujący efekt na gojenie się ran, ma działanie anty-zapalne i stosuje się je w schorzeniach reumatycznych i skomplikowanych złamaniach. Błoto aplikuje się na całe ciało i czeka do wyschnięcia na słońcu. Następnie zmywa się je wodą morską. Woda morska w tym miejscu też posiada właściwości lecznicze.

La Llana San Pedro del Pinatar

   Playas de la Llana znajdują się w parku regionalnym Las Salinas i Arenales of San Pedro del Pinatar. Playa de Las Salinas jest pierwszą plażą, która tworzy La Llana.  Ze względu na bliskość parkingu, jest najczęściej odwiedzana przez turystów. Plaża La Lliana przy wejściu bywa bardzo zatłoczoną, dostęp do plaży można uzyskać z portu San Pedro, z dużym parkingiem i kilkoma restauracjami / barami w pobliżu; lub – z drugiego końca – przez La Puntica, dobre 20-30 minut spacerem od najbliższego dostępu do pojazdu. Plaża jest popularna wśród spacerowiczów i  nieoficjalnie  także wśród naturystów.
   Salinas de San Pedro rozciągają się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego o długości około 6 km. Te wraz z Las Encañizadas (naturalny szlak wymiany wód między Morzem Śródziemnym a Mar Menor) stanowią Park Regionalny o powierzchni 856 hektarów, położony w gminach San Pedro del Pinatar (sól i piasek) i San Javier.

 

GALERIA LO PAGAN (lipiec 2019)

kontakt: tijd2610@gmail.com

COPYWRITE BY ARA Timur’2024